Kas ir sportings

Sportings ir šaušanas sporta veids, kad ar gludstobra (bises) šaujamieročiem tiek imitēti putnu lidojumi, izmantojot īpaši pielāgotus mērķus, tādējādi radot dažādas situācijas, kas raksturotu medībās notiekošo. Tautas valodā runājot var vienkārši teikt, ka sportings ir šaušana pa lidojošiem mērķiem.

Šaušanas sports ir tik pat sens, kā paši šaujamieroči. Šaušana ar medību bisēm pa dzīviem putniem vai mākslīgiem mērķiem pastāv jau kopš 17.gadsimta, lai trenētu pašus medniekus vai lai rīkotu sacensības. Pirmos noteikumus, kas regulē šīs darbības, pieņēma tikai 19.gadsimtā. Šos noteikumus izmantoja, lai pārvērstu vienkāršu izklaidi par sporta pasākumiem. Kopš 20.gadsimta otrās puses šaušanu uzskata par elitāru un prestižu sporta veidu.

Sportings Latvijā ir 10 gadus, pēdējā laikā iegūstot milzu popularitāti. Bez sportistiem, kas trenējas, lai uzlabotu savus rezultātus, sportingu vismaz pāris reizes gadā šauj arī vienkāršie mednieki, parasti pirms pīļu medību sezonas atklāšanas, lai uzlabotu savas iemaņas. Jāņem vērā, ka sacensībās sportings ir viens no visdemokrātiskājamiem sporta veidiem, jo sievietes, vīrieši un jaunieši netiek tikai vērtēti atsevišķās kategorijās, bet to rezultātus salīdzina, līdz ar to sacensībās balvas var iegūt labākais šāvējs, neatkarīgi no dzimuma un vecuma.

Taču jāielāgo, ka pats galvenais šajā sporta veidā ir drošība, jo nedrīkst aizmirst, ka tiek izmantoti šaujamieroči. Tādēļ treniņi un sacensības vienmēr notiek sertificētu tiesnešu un instruktoru uzraudzībā, lai rūpētos par to, ka jebkurš sportists, entuziasts vai līdzjutējs būtu drošībā.

Sportings lieliski attīsta koordināciju, acumēru un koncentrēšanās spējas, kā arī iemāca ar cieņu un bijību izturēties pret šaujamieroci.